10 دلیل سردی دائمی دست ها | بیماری

10 دلیل سردی دائمی دستا

پدیده رینود

این پدیده یکی از مهم ترین دلایل سردی دائمی دستا هستش. دلیل بروز پدیده رینود تنگ شدن عروق انگشتان دست (و بعضی وقتا پاها، گوشا و بینی) در عکس العمل به سرمای محیط و یا استرسه.
در این پدیده به دلیل کم بودن جریان خون ، بخشی از انگشت سفید شده و بعد به رنگ کبود در میاد، بعد رنگ انگشت قرمز می شه که نشون دهنده برگشت و بهبود جریان خونرسانی به این ناحیه س. در نتیجه این فرآیندا انگشتان سرد، بی حس، سوزن سوزن و بعضی وقتا دردناک می شن.
خبر خوب اینکه پدیده رینود فقط به عنوان یه دردسر حساب می شه و هیچ ضرری نداره. پوشیدن دستکش در هوای سرد و حتی پوش,ندن دست موقع برداشتن ماده غذایی سرد از یخچال و دوری از استرس از عوامل جلوگیری از ایجاد این مشکل هستن.

بیماریای خود ایمنی

بعضی وقتا وجود یه مریضی خودایمنی دلیل سرد موندن دائمی دستا می شه. مریضی لوپوس که در اون سیستم ایمنی به سلولای خودی حمله می کنه، مریضی اسکلرودرمی که دلیل سخت شدن و ایجاد زخم در پوست و بافت همبند می شه، آرتریت روماتوئید و دیگه بیماریای خود ایمنی از دلیلای ایجاد پدیده رینود و سرد موندن انگشتان هستن.

کم کاری تیروئید

تیروئید به عنوان یه ترموستات واسه بدن کار می کنه. حال اگه این عضو دچار کم کاری شه مشکلات زیادی به دنبال داره. خستگی، یبوست، زیاد شدن وزن و احساس همیشه سرد بودن انگشتان از جمله این مشکلات هستن. گسترش هیپوتیروئیدیسم در زنان و افراد بالای 50 سال دیده می شه.

مشکلات گردش خون

بیشتر مردم نرسیدن خون کافی به ارگانا رو دلیل سرد شدن بدن می دونن و البته به طور کامل هم درسته. گردش خون ضعیف که بیشتر دلیل اون ضعیف بودن ماهیچه قلب و مشکل قلبی و انسداد رگ ها به دلیل افزایش کلسترول خونه، سردی دست ها و پاها، سوزن سوزن شدن و بی حسی رو به دنبال می آورد.

آنمی (کم خونی)

کم خونی به دلیل کمبود هموگلوبین یا گلبول قرمز پیش میاد که نتیجه اون کاهش اکسیژن رسانی به نقاط جور واجور بدنه و ممکنه باعث سرد شدن انگشتان دست شه. دلیل کم خونی نبود دریافت آهن کافی از رژیم غذایی ، از دست دادن خون (با در نظر گرفتن دوره های سنگین قاعدگی، زخم معده، خونریزی از دستگاه گوارش)، بعضی سرطانا و مشکلات گوارشی (مانند سلیاک یا مریضی کرون) هستش و این کم خونی علاوه بر سردی دستا مسبب خستگی، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و پوست رنگ پریده س. با دریافت آهن کافی از راه مواد غذایی و قرصای آهن این مشکل رفع می شه.

کمبود ویتامین ب12

ویتامین ب12 موجود در گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و دیگر مواد غذایی لبنی، در تشکیل سلولای قرمز خون مهمه. کمبود این ویتامین می تونه به کاهش تولید سلولای قرمز خون و کم خونی پس از اون منجر شه. کمبود ویتامین ب12 در افراد گیاهخوار و افراد گرفتار به بیماریای گوارشی مثل کرون و سلیاک دیده می شه. با انجام یه آزمایش ساده میشه به کمبود این ویتامین مهم فهمید و از سردی دائمی دستا جلوگیری کرد.

فشار خون پایین

افت فشار خون به دلایلی مثل کم آبی بدن، از دست دادن خون، مصرف بعضی داروها و مشکلات غدد درون ریز اتفاق می افته. علائم افت فشار خون سرگیجه، تاری دید، خستگی، تهوع، ضعف و احساس سردرگمیه.
کاهش فشار خون باعث می شه خون فقط به سمت اندامای حیاتی مانند قلب و ریه هدایت شه و دستا و بعضی اندامای دیگه سرد شن. در صورت افت فشار به دکتر مراجعه کنین.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب باعث ترشح آدرنالین شده و در نتیجه رگای خونی در انداما منقبض می شن و سرد شدن دست ها و مخصوصا پاها رو به دنبال میارن.

داروها

داروهایی که دلیل تنگ شدن عروق مخصوصا سرخرگا می شن، دلیل یخ زدگی دستا می گردن. یکی دیگه از مشکلات این داروها ایجاد پدیده رینوده. بتا بلوکرها (تجویز شده واسه تنظیم فشار خون)، بعضی داروهای ضد سرطان، داروهای میگرن، و ضد احتقان OTC از جمله این داروها هستن.

سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگی عروق خونی و ایجاد پلاک در شریانا می شه. در نتیجه این مشکلات که جریان خون کم میشه، انگشتان دست سرد می شن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *