10 دستور دارویی برای مصرف دارو | اطلاعات دارویی

«دوتا قرص بخور و صبح به من زنگ بزن» این جمله ایه که بعضی وقتا از پزشکان خود شنیده ایم اما مرگ دردناک چندین ستاره مشهور در سالای گذشته نشون داد که این تجویز ساده باید بیشتر از قبل روش زوم بشه.

دکتر بروس گلدبرگر، مسئول مرکز پزشکی فورنسیک در دانشگاه فلوریدا میگه:«ما تماشاگر افزایش روشن مرگ و میر به وجود اومده به وسیله مصرف داروها در بین مردم هستیم. این مشکل کم کم داره به اتفاقی عادی تبدیل می شه.»

هرساله شرکتای دارویی داروهای جدیدی رو به پزشکان معرفی می کنن. این داروها به طور جدا از هم می تونن باعث بهتر شدن بیماریا شن یا دردهای جور واجور رو آرامش بدن اما استفاده همزمان از همین داروهای به درد بخور می تونه مضر و حتی مرگبار باشه. پس اگه می خواین از داروهای بدون نسخه استفاده کنین بد نیس به موارد زیر نگاهی داشته باشین.

1- به دکتر خودتون بگید که چه داروهایی مصرف می کنین

این مسئله به دکتر شما کمک می کنه تا دیدگاه بهتری نسبت به گذشته پزشکی شما پیدا کنه. فایده این قضیه دوری دکتر از تجویز داروهاییه که ممکنه با داروهای دیگه تداخل اثر داشته باشن، مخصوصا اگه شما همزمان به وسیله چند دکتر جور واجور تحت درمان باشین.

دکتر وتسال تاکار استادیار دانشکده پزشکی بخش روانپزشکی دانشگاه نیویورک میگه: «مردم باید بدونن هرچقدر واسه درمان یه مریضی داروهای بیشتری دریافت کنن باید بیشتر از قبل تحت نظارت پزشکان معالج خود باشن.»

در این موارد هم واسه شما و هم واسه پزشکتون مهمه که درباره داروهای تجویز و مصرف شده اطلاعات لازم رو رد و بدل کردن کنین.

2- برنامه مصرف داروها رو بنویسین

تو یه برگه تعداد و مقدار داروهای مصرفی خود در شبونه روز رو بنویسین. تلاش کنین همه چیز دقیقاَ مشخص باشه.

در این برگه مشکلات جانبی معروف و روش نگهداری هر دارو رو هم از روی برگه مشخصات دارو یادداشت کنین. البته بیشتر داروها رو باید در محیط خشک و خنک و به دور از یخ زدگی نگهداری کنین. باحال اینکه بر خلاف تصور عادی حموم و آشپزخانه واسه نگهداری داروها محیط مناسبی نیستن چراکه گرما و رطوبت می تونه باعث تخریب داروها و کاهش اثر اونا شه.

3- دوری آگاهانه

میدونید چیجوری ممکنه آب گریپ فروت با اون همه خاصیت،  براتون مضر باشه؟ اگه اونو با یه داروی اشتباهی ترکیب کرده و استفاده کنین.

مصرف الکل و کافئین،  برداشتن بارهای سنگین و بعد مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن و ایبوپروفن درصورت همزمانی با مصرف داروهای نادرست می تونن فعالیتایی خطرناک تلقی شن. حتماَ با دکتر خود روراست باشین و دستورات اونو واسه دوری از بعضی غذاها، داروها و فعالیتهای خطرناک رعایت کنین.

4- داروهایتان رو با کسی شریک نشید

در مدرسه به ما آموزش دادن که اموالتون رو با بقیه تقسیم کنین،  چون باعث دوستی و محبت می شه. اما وقتی پای دارو به میان میاد بهتره به آموزشهای دوران مدرسه بی توجه باشیم!

دکتر دونا سیگر مدیر مرکز سم شناسی تنسی میگه: «دو مریض می تونن دقیقامقدار مساوی از یه دارو رو مصرف کنن؛ یه نفر کمی خواب آلود می شه اما دومی به کما میره. چگونگی کارکرد دارو در بدن از یکی به یکی دیگه فرق داره.

دارو واسه هر فرد به طور اختصاصی تجویز می شه، پس هیچوقت داروی خود رو با کسی شریک نشید و از داروی افراد دیگه استفاده نکنین چون ممکنه مشکلات مرگباری داشته باشه. اگه عوارضی بروز نکنه مطمئنا اثر درمانی دارو به شکل زیادی کاهش داره.»

5- صبور باشین

داروهای جور واجور از راه های متفاوتی در بدن اثر خود رو اعمال می کنن. بعضی از داروها بدون این دست اون دست کردن بعد از مصرف جذب شده و خیلی سریع اثر خود رو نشون میدن؛اما تعداد دیگری از داروها دیرتر اثر می کنن و مریض حتی دیرتر متوجه اثر دارو و بهبود مریضی خود می شه.

شاید خیلی از بیماران فکر کنن که بجای صبر کردن باید دوز دارو رو بیشتر کنن تا دارو سریعتر اثر کنه. مریض باید بدونه که بعضی از داروها دیرتر اثر می کنن و باید حتما واسه دریافت بهترین نتیجه درمانی کمی صبور باشه.

6- داروهای تاریخ مصرف گذشته رو دور بریزین

هیچوقت داروهای تاریخ مصرف گذشته رو در جعبه داروها نگه ندارین و به محض انقضای تاریخ مصرف دارو بدون دودلی اونو دور بریزین. بعضی از داروها بعد از گذشت تاریخ مصرف به دلیل واکنشای شیمیایی می تونن باعث مسموم شدن مریض شن.

7- داروها رو در تاریکی مصرف نکنین

اگه نور محیط اونقدر کمه که نمی تونین برچسب روی دارو رو بخونین دارو رو مصرف نکنین،  مخصوصا اگه همه داروها رو تو یه محل نگهداری می کنین. در اینجور شرایطی احتمال اشتباه داروها با هم خیلی زیاده. مثلا ممکنه به جای 2 عدد استامینوفن 2عدد از داروی دیگری مصرف شه که مشکلات خطرناکی رو به دنبال داره. پس هر زمان که خواستین دارویی رو استفاده کنین دقیقامطمئن شید که همون دارو رو به دهن می برید.

8- قرص رو نجوید، نشکنید و خرد نکنین

بزرگ بودن بعضی از قرصها مریض رو به فکر شکستن یا خرد کردن قرص میندازه تا مصرف اون راحت تر باشه اما همین کار باعث می شه تا بخشی از دارو سریعتر از بخشای دیگه جذب شه و اثر دارو دچار مشکل می شه. حتی احتمال داره وضعیتی مثل اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) دارو ایجاد شه.

9-لیست داروهای خود رو همراه داشته باشین

اگه داروهای زیادی مصرف می کنین فهرستی از نام و مقدار مصرف اونا رو در جیب خود داشته باشین تا اگه احیانابیرون از منزل دچار یه وضعیت اورژانس شدید، بتونین به تیم پزشکی درباره داروهایی که مصرف می کنین توضیح بدین. اینجور فهرستی در ملاقات با دکتر هم به درد بخور هستش چون اینجوری دیگه نام و دوز داروهای مصرفی رو فراموش نمی کنین.

10- بیشتر، همیشه بهتر نیس

بعضی وقتها که شدیدا بدحال هستین شاید به کار گیری مقدار بیشتر دارو شما رو وسوسه کنه اما یادتون باشه که این کار به درد بخور نبوده و حتی در بعضی موارد خطرناک هستش. به این نکته مهم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خیلی از اوقات بدحالی و ضعف شما به دلیل استرس یا تغذیه غلطه.

در اینجور شرایطی شاید بهبود تغذیه و شرایط روحی و ذهنی مفیدتر از مصرف شکلای جور واجور و اقسام قرص و دارو باشه، پس همیشه در اولین گزینه به سراغ دارو نرید. اگه هم وضعیت مریضی شما به گونه ایه که باید از داروهای خاصی استفاده کنین بهترین کار مشورت با پزشکه. اما اگه امکان اینجور مشورتی وجود نداره و شما درباره دارو مطمئنین دوز دارو رو بیشتر نکنین.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *