10 درمان خانگی برای 10 بیماری | بیماری

:  

 

 

به داروخونه مادربزرگا خوش اومدید!


هیچ وقت داروهای تجویزی مادربزرگا رو دست کم نگیرید! بعضی از این داروها اثر بسیار خوبی روی دردهای روزمره از قبیل بی خوابی، روماتیسم، زکام، سوختگی یا تب دارن، اونم به روش هایی به طور کاملً طبیعی و بدون این که سلامتی تون رو به خطر بندازن.


 

ریحان واسه رفع آفتا

 

آفتا، این زخمای کوچیک دهانی، زندگی رو به کام آدم تلخ می کنن. بعضی وقتا پیش میاد که به مدت 1 هفته یا بیشتر باعث درد و عذاب شن.

 

اما با اینحال، گیاهی مثل ریحان این مشکلات رو پایان میده.

 

می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر این که ریحان خواص ضدعفونی کنندگی و ضدالتهابی داره. این گیاه به نابودی میکروبای دهن کمک کرده و زخما رو آرامش میده. یافته های پژوهشی که در سال 2007 در روزنامه Herbal Pharmacotherapy به چاپ رسید، نشون دهنده اون هستش که ریحان خواص ضدباکتریایی داره.

 

روش مصرف: کافی است چند برگ ریحان خام رو جستجو کنین یا این که 100 گرم ریحان رو با یه لیتر آب به مدت 30 دقیقه بجوشونین وبا این جوشونده غرغره کنین و روزانه چندین بار این کار رو تکرار کنین تا آفتا به طور کامل برطرف شه.

 

 

زغال اخته واسه مقابله با عفونتای دستگاه ادراری

 

صدها ساله که از این گیاه واسه درمان عفونت های مجاری ادرار استفاده می شه.

 

آب زغال اخته چسبندگی باکتریای پاتوژن (E.coli) به مخاط دستگاه ادراری رو (مخصوصا در زنائی که از مریضیای عفونی طولانی رنج می برن) کم می کنه. یه تحقیق کانادایی که در سال 2002 روی 150 زن انجام شد نشون میده که یه سال به کار گیری این گیاه مریضیای عفونی رو خیلی کم می کنه.


اندازه مصرف: واسه بهره مندی از خواص این گیاه باید روزانه 500 میلی گرم آب زغال اخته غلیظ خورده شه.


شید واسه حالت تهوع

 

در طول قرنای متمادی از شید در ترکیب غذاهای هضم کننده استفاده می کردن. دانه های شید روی عضلات لیز روده اثر گذاشته و مانع از اسپاسم روده ای می شه. این گیاه هم اینکه شامل پتاسیم است که باعث تحریک کارکرد دفع می شه.

 

روش مصرف: واسه جفت و جور جوشونده شید واسه هر فنجون آب جوش دو قاشق چای خوری تخم شید بریزین و بذارین به مدت 10 دقیقه دم بکشه. روزانه 3 فنجون بیشتر از این دم کرده بخورین.

 

شید خاصیت مدری بالایی داره. هم اینکه می تونین چند دانه شید رو جستجو کنین تا حالت تهوع تون برطرف شه.

 

 

گل گاوزبان تب رو کم می کنه

 

گیاه گل گاو زبون تب بر بسیار موثری حساب می شه. این گیاه دارای خواص عرق زایی و ضدالتهابی هم هستش و در صورت بروز تب، به وسیله تعریق، دمای بدن رو تنظیم می کنه.

 

اندازه مصرف: 25 گرم گل گاوزبان رو تو یه لیتر آب به مدت 2 دقیقه بجوشونین و بعد اجازه بدین به مدت 20 دقیقه دم بکشه. محلول رو صاف کرده و بخورین. شما می تونین روزانه 3 الی 4 بار، یه فنجون از این دم کرده بخورین.

 

اگه تب بیشتر از 48 ساعت به طول برسه یا علائم دیگری مثل سرفه یا استفراغ به همراه داشته باشه حتماً به دکتر مراجعه کنین.


واسه سوختگی زود به سراغ عسل برید

 

علاوه بر این که عسل خواص ضدعفونی کنندگی داره در درمان سوختگی هم موثر عمل می کنه. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر این که عسل خواص نرم کنندگی داره. یعنی پوست سوخته رو آرامش داده و نرم می کنه. هم اینکه باعث بازسازی جای زخم می شه. یه تحقیق نیوزلندی که در سال 2008 انجام گرفته ثابت کرده که عسل بهبودی سوختگیای سطحی رو تسریع می بخشه.

 

روش مصرف: به مدت چند دقیقه جای سوختگی رو زیر آب سرد بگیرین و عسل رو روی ناحیه دردناک بمالید و بعد پانسمان کنین. اگه سوختگی شدید و همراه تاولای زیادی باشه یا روی نقاط حساس بدن مثل صورت، دستا و دستگاه تناسلی اتفاق بیفته بدون معطلی به دکتر مراجعه کنین.

آواکادو پوست رو مرطوب می کنه

 

آب و هوای خشک، باد و صابون پوست رو خشک می کنن. در مقابل مثل این آسیبا، مصرف میوه و سبزیجات می تونه کار ساز باشه. علاوه بر این، گیاه آواکادو اثر زیادی روی زیبایی و لطافت پوست بر جای میذاره. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر این که آواکادو پر از اسیدهای چربیه که پوست رو تغذیه می کنه.

 

هم اینکه این گیاه شامل آنتی اکسیدان هایی است که به بدن کمک می کنه تا با پیری پوست مقابله کنه و مس موجود در اون واسه زنده کردن بافتای پوستی خوبه.

 

 

 


اکالیپتوس برطرف کننده زکام

 

اکالیپتوس، زکام ویروسی و نه آلرژیک رو آرامش میده. به خاطر این که در یکی از ترکیبات این گیاه ماده ای به نام اوکالیپتول هست که دارای خواص ضدالتهابی و ضدعفونی کنندگی هستش. هم اینکه اکالیپتوس باعث روان شدن ترشحات می شه.


روش مصرف: 50 گرم گیاه اکالیپتوس رو داخل یه لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنین. روزانه 2 مرتبه از این جوشونده بخورین. هم اینکه می تونین با این محلول بخور بدین.

 

اگه زکام بیشتر از 2 هفته به طول برسه و یا همراه با تب باشه باید به دکتر مراجعه شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اکالیپتوس واسه کودکان زیر 6 ماه و زنان باردار یا شیرده پیشنهاد نمی شه.


واسه بی خوابی، جوشونده زیرفون کارسازه!

 

اگه بی خوابی دارین یا از مشکلات خواب رنج می برید و می خواین شب آرومی بگذرونین یه فنجون جوشونده زیرفون یا تیول می تونه کارساز باشه. گلای درخت زیرفون مرکب از الکلای ترپنیک و ترکیبات آلی هستن و این ترکیبات مسکن و آروم بخش سیستم عصبی مرکزی ان.

 

روش مصرف: مقداری گل زیرفون رو به مدت 5 دقیقه در آب جوش دم کنین و تا وقتی که بی خوابی تون رفع نشده باشه قبل از شام و قبل از رفتن به تختخواب یه فنجون از این جوشونده بخورین.


جو دو سر؛ آرامش دهنده روماتیسم

 

جو دو سر به آرامش روماتیسم، این مریضی دردناک مفاصل کمک می کنه. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر اینکه جو دو سر دارای سیلیسیوم گیاهی و پلی فنل هاییه که خواص ضد التهابی دارن.

 

براساس یافته های تحقیقای زیاد، جوی دو سر از تولید هورمونای پروستاگلندین که باعث ایجاد التهاب می شن پیشگیری به عمل می آورد.

 

روش مصرف: هر روز تا بهبود علائم مریضی، 150 گرم جو دو سر رو با 3 لیتر آب به مدت 1 ساعت بخیسانید. بعد به مدت 10 دقیقه بجوشونین و بعد از صاف کردن محلول، اونو به وان حموم بریزین که با اون حموم کنین.

 

درخت انجیر؛ بدرود زگیل


وجود زگیل روی پوست واقعاً عذاب آوره. اونا یه ریز زیاد و افزایش می شن اما درخت انجیر کمک می کنه تا از شرشان خلاص شید.

 

شیره درخت انجیر شامل آنزیمای نابود کننده زگیل هاست.


روش مصرف: برگای انجیر رو نصف کرده و شیره اونو روی زگیلا بمالید. تا محو شدن کامل اونا هر صبح و شب این کار رو تکرار کنین.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *