10 درسی که درد به ما می آموزد | بیماری

وقتی درد رو تجربه می کنین، چه از یه آسیب باشه چه یه مریضی طولانی، عادیه که سوال کنین “به چه دلیل من؟”، مخصوصا اگه واسه ایجاد تغییراتی به طرف سبک زندگی سالم سخت تلاش کرده باشین. اگه برنامه دویدن که چند هفته قبل شروع کردین منتهی به انقباض ماهیچه شه، یا حتی بدتر از اون، دکتر یه وضعیت سخت رو، مانند فیبرومیالژیا یا آرتروز، تشخیص بده، به طور کامل غیرمنصفانه به نظر می رسه. اما واسه درمان، یا یادگیری کنترل درد باید بی خیال عصبانیت شید و راهی پیدا کنین که به درد نگاه مثبت تری داشته باشین. در ادامه ۱۰ درد مهم اومده که اگه بادقت به دردهای تون گوش کنین، بدن تون به شما آموزش میده.

۱. خودتون رو با آدمای دیگه مقایسه نکنین

بسیار آسونه که در دام مقایسه خودتون با آدمای دیگه زندگی تون بیفتید. سخته به خانمی در کلاس یوگا که بدون زحمت پنجه پاهای اش رو لمس می کنه، یا دختر نوجوون تون که خیلی راحت می تونه ساعتا روی کاناپه مچاله شه و پس از دوباره بلند شدن احساس خشکی یا درد نکنه، حسادت نکنین. اما مقایسه خودتون با بقیه، مخصوصا در کلاس ورزش، دستورالعملی فاجعه باره.

تناسب اندام، رقابت با آدمای دور و بر تون نیس، فقط رقابت با خودتونه. بدن شما استثنایی و خاص هستش، و لحظه ای که به خودتون فشار میارید به یه استاندارد ساختگی برسین، لحظه ایه که در آخر منتهی به یه آسیب دردناک می شه. اگه از ورزش واسه آرامش دردهای طولانی مثل آرتروز استفاده می کنین، این درس واسه شما حتی خیلی مهم تره. زیادتر از اندازه فشار آوردن به خودتون بش تر از این که به درد بخور باشه مضره و شاید تموم تلاشای مثبت تون رو هدر میده.

۲. شاید بعضی ورزشا واسه تون مناسب نباشه

قرار نیس همه دونده ماراتن باشن و این هیچ اشکالی نداره. چیزی که اشکال داره اینه که نسبت به خودتون احساس بدی داشته باشین چون هر بار تلاش می کنین بدوید، در کلاس کراس فیت شرکت کنین، در کوهستان دوچرخه سواری کنین، یا هر چیز دیگری، در آخر منتهی به آسیب یا درد شدیدی می شه که مجبورین واسه بهبود ۱ هفته همه فعالیتای تون رو تعطیل کنین.

عوضش روی تناسب اندام تمرکز کنین که واقعا حس خوبی به شما میده، که می تونین چند بار هفته انجام بدین، و به جای این که منتهی به درد و خستگی شه، باعث حس تازگی می شه. آهسته دویدن به زانوهای تون فشار می آورد؟ به جای اون شنا رو امتحان کنین. سرعت پیشرفت کلاس وزنه برداری واسه شما زیاده، و باعث می شه حرکت ورزشی بدی انجام بدین؟ به جای اون با یه مربی به صورت تکی کار کنین. این که بهترین دوست تون زندگی اش رو به خطر میندازه و با دوچرخه اش به دل مسیرهای پرخطر می زنه به معنی اون نیس که شما نمی تونین با دوچرخه تون از یه راه صاف و صاف لذت ببرین. وقتی نوع ورزشی رو که واسه تون مناسبه پیدا کنین، و بدن تون و دکتر ارتوپدتان از شما تشکر خواهندکرد.

۳. همیشه به بدن تون گوش کنین

اگه علاقه مند گوش کردن باشین بدن تون حرفای زیادی داره. درد روشیه که بدن با اون به شما میگه مشکلی هست. شاید نشونه ای باشه که شما حرکت ورزشی خوبی رو انجام نمی دین یا زیادتر از اندازه و با سرعت زیادی به خودتون فشار میارید. می تونه سرنخی از یه مریضی جدی مخفی باشه که باید به دنبال درمان اون باشین.

اما اگه اسیر دلیل آوردن غلط “نفع بدون درد به دست نمیاد” هستین، این نشونه ها رو ندیده می گیرین و فرصت یادگیری چگونگی ورزش بی ضرر و بی خطر، و مراقبت از سلامتی تون از کفتون میره. تقریبا همه ورزشا رو میشه به شکلی اصلاح کرد که واسه سطح فعلی تناسب اندام، قدرت بدنی، و انعطاف پذیری تون مناسب باشن. نمی تونین یه شنای کامل رو انجام بدین؟ روی زانوهای تون شنا برید. نمی تونین پنجه پای تون رو لمس کنین؟ عوضش به ساق پای تون برسین. هر مربی بدن سازی شایسته ای قادر خواهدبود کمک تون کنه یه برنامه روزانه رو اصلاح کنین تا نیازای منحصر به فردتان رو برطرف کنین.

۴. استراحت کردن اشکالی نداره

هرچند ورزش یکی از عوامل بسیار مهم تناسب اندامه، اما استراحت کافی هم به همون اندازه مهمه. اگه بین ورزشای سخت به عضلات تون زمان بهبودی ندین، نمی تونن خودشون رو دوباره درست کنن و قوی تر شن. عوضش ممکنه در واقع شروع به از بین رفتن بکنن.

ولی استراحت حتما به معنی نشستن روی مبل و تماشای تلویزیون نیس. بهبودی فعال بخش لازم یه برنامه تناسب اندامه و شامل هر نوع فعالیت سبکی می شه که شما رو، بدون تجربه درد یا خستگی، به جنب و جوش وامی داره، مانند قدم زدن در محله. شاید زمان بندی تناسب اندام تون شامل یه جور از ورزش روزانه باشه، یا اگه هر نوع درد رو تجربه می کنین، شاید یه استراحت تنها چیزی باشه که بدن تون واسه بهبود نیاز داره. به خاطر ایده آل گرایی خودتون در مربعی که باید تیک بزنین گیر نکنین. به خودتون استراحت بدین تا احساس بهتری داشته باشین و از ورزش سخت تون بیش ترین نفع رو ببرین.

۵. درمورد خودتون صبور باشین

اگه بهبودی از یه آسیب فقط یه درس واسه آموختن داشته باشه اینه که شما باید صبور باشین. بعد از این که واسه یه هفته از زمین ورزش دور بودین، خیلی وسوسه انگیزه که بدون این دست اون دست کردن به همون شدت قبل به ورزش سخت همیشگی تون بپردازید. اما اگه کم کم خودتون رو به برنامه ورزشی همیشگی تون برنگردید، احتمال دوباره به خودتون آسیب می زنید و دوباره به خونه اول برمی گردید.

اگه تازگیا واسه کنار اومدن با یه مریضی طولانی مانند آرتروز برنامه تناسب اندام تون رو شروع کردین، باید به همون اندازه صبور باشین. باید به آرومی و با ملایمت شروع کنین تا وقتی که قدرت بدنی و انعطاف پذیری به حد کافی برسه. فقط پژشک با فیزیوتراپیست تون می تونه تصمیم بگیره چه قدر و چه نوع ورزش رو باید بکنین. اما فارغ از اون چه هر کارشناسی میگه، شما باید همیشه به اون چه بدن تون میگه گوش کنین. اگه لازمه سرعت تون رو کم کنین. روی فرم اومدن واسه اینه که بهترین احساس رو داشته باشین و مسابقه سرعت نیس. سفریه که باید با سرعت مناسب خودتون اونو طی کنین.

۶. امتحان چیزای جدید خوبه

آسونه که در چاله تناسب اندام گیر کنین، و بارها از یه دستگاه ورزش استفاده کنین، یا هرهفته تو یه نوع کلاس شرکت کنین. اما وقتی به خودتون آسیب می زنید، ممکنه این روش بدن شما واسه گفتن این باشه که تو یه چاله گیر کردین و وقت اون هستش چیز جدیدی رو امتحان کنین.

شاید با ساییدن زمین به مدت طولانی، به زانوی تون آسیب زده باشین. این که دکتر تون پیشنهاد کرده چند هفته این کار رو نکنین، به این معنی نیس که مجبورین کلا تکون خوردن رو کنار بذارین. حالا بهترین زمونه که برنامه ورزشای آبی باشگاه تون رو بررسی کنین. اگه درد پشت تون یهو برگشت می کنه دوچرخه ثابت خوابیده رو امتحان کنین که دارن در گوشه باشگاه بی مصرف موندن. عضلاتی که شما ندیده می گیرین می تونن به اندازه ای کالری بسوزونن که شاید حیرت زده تون کنه. واسه بدن آسونه که به فعالیتای عادی عادت کنه، پس از درد به عنوان یه بهونه استفاده کنین و بدن تون رو به رقابت امتحان چیزی به طور کامل جدید دعوت کنین.

۷. درمورد خودتون باصراحت صحبت کنین

مهم نیس تا چه حد خوب آموزش آموزش دیدین، هیچ متخصص تناسب اندام هیچوقت نمی تونه بدن تون رو بهتر از خودتون بشناسه(البته اگه به اون چه تلاش می کنه به شما بگه گوش کنین). وقتی در حال بهبودی از یه آسیب هستین یا با یه مریضی طولانی درگیرین، بردوش خودتونه که درمورد اون چه می تونین و اون چه نمی تونین خیلی راحت انجام بدین با پزشکان، پزشکان، و مربیان صحبت کنین.

یه مربی خوب می تونه حرکات اصلاح شده ای به شما پیشنهاد دهد که از عضلات دردناک تون مراقبت کنه و حتی ورزشای رو به شما نشون بده که از مراحل خوب شدنتون پشتیبانی کنه. هیچوقت نباید کسی به خاطر انجام ندادن کاری که ناراحت تون می کنه، احساس بدی به شما القا کنه. شاید لازم باشه با خونواده و دوستان تون درمورد خودتون باصراحت صحبت کنین. تا وقتی که شما حرف نزنین، اونا راهی واسه درک اندازه دردتون ندارن.

۸. کمک خواستن اشکالی نداره

بیشتر ممکن اس سفر به طرف سلامتی و تناسب اندام سفری به همراه باشه. پیدا کردن پشتیبانی برخط آسونه اما پیدا کردن یه جور پشتیبانی در زندگی روزانه مون سخته. وقتی درد داریم، لازمه واسه کمک خواستن از دوستان، خونواده و پزشکان متخصص راهی پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *