10 دلیل که ممکن است شما نیاز به مکمل آهن داشته باشید | تغذیه سالم

آهن یه ماده معدنیه که واسه سلامتی شما بسیار حیاتیه. همه سلولاتون شامل مقداری از آهنه اما آهن در بدن شما بیشتر در سلولای قرمز خون پیدا میشه. سلولای قرمز خون حمل و نقل اکسیژن از ریه ها به انداما و بافتای سراسر بدن رو بعهده داره. آهن نقش مهمی در تامین انرژی از مواد مغذی داره. هم اینکه به انتقال تکانهای عصبی کمک می کنه سیگنالای که، فعالیت قسمتای جور واجور بدن رو هماهنگ می کنه

اگه آهن بیشتر از لازم شما باشه آهن واسه استفاده در آینده در بدن شما ذخیره می شه. بطور میانگین، آمریکاییا تموم آهن لازم بدن خود رو با خوردن مواد غذایی تامین می کنن. اما در بعضی شرایط ممکنه نیاز هم اینکه کردن آهن به رژیم غذایی شما باشه.
1. اگه کم خونی فقر آهن دارین نیاز به مکمل آهن دارین
2. اگه باردارین نیاز به آهن بیشتری دارین
3. نوزادان نیاز به آهن دارن
4. وقتی شما در عادت ماهانه هستین به آهن بیشتری نیاز دارین
5. شما در ورزش شدید ممکنه به مکمل آهن نیاز پیدا کنه
6. اگه شما به طور منظم تجربه از دست دادن خون رو دارین نیاز به مکمل آهن پیدا می کنین
7. دیالیز نیاز آهن رو زیاد می کنه
8. بعضی داروها آهن بدن رو خالی می کنن
9. افراد دارای ADHD ممکنه از مصرف آهن سود ببرن
10. مکمل آهن به کاهش سرفه های مربوط به مهارکننده ACE کمک می کنه

1. اگه کم خونی فقر آهن دارین نیاز به مکمل آهن دارین

اگه شما کم خونی فقر آهن داشته باشین آهن به اندازه کافی در بدن شما واسه سلولای قرمز خون موجود نیس اکسیژن کافی واسه سلولا و بافت موجود نیس.
علائم کم خونی عبارتند از:
خستگی
ضعف
سرگیجه
مشکل در تمرکز
کم خونی فقر آهن شایعترین شکل کم خونی در آمریکا س. تقریبا پنج میلیون آمریکایی کم خونی فقر آهن دارن.
علل شایع کم خونی عبارتند از:
قاعدگی، به خصوص اگه جریانای سنگین و یا طولانی مدته
مریضی زخم پپتیک
سرطان در دستگاه گوارش
از دست دادن خون با تروما یا اهدای خون
خونریزی از دستگاه گوارش و استفاده دراز مدت از داروهای مانند آسپرین و ایبوپروفن

2. اگه باردارین نیاز به آهن بیشتری دارین

زنائی که باردار یا سن و سال دار نیستن روزانه به 15 – 18 میلی گرم آهن نیاز دارن. زنان باردار به طور زیادی نیاز به آهن بیشتری دارن. به گفته انسیتو ملی سلامت (NIH)، اندازه مصرف مجاز در رژیم غذایی (RDA) از آهن واسه زنان باردار 27 میلی گرم در روزه.

3. نوزادان نیاز به آهن دارن

نوزادان ذخیره آهن خود رو در رحم از مادر تامین می کنن. این ذخیره در طول شش ماه اول زندگی اونا لازمه و این دلیل اون هستش که شیر مادر، آهن کافی نداره.
بیشتر کارشناسان کودکان پیشنهاد به به کار گیری یه فرمول غنی شده با آهن در بطری تغذیه کودک دارن. نوزادان خام وقتی واسه ساخت ذخیره آهن خود نداشتن و به احتمال زیاد نیاز به آهن دارن. همیشه قبل از تکمیل آهن نوزاد خود، با یه دکتر متخصص کودکان مشورت کنین.

4. وقتی شما در عادت ماهانه هستین به آهن بیشتری نیاز دارین

قاعدگی ذخیره آهن رو خالی می کنه. با در نظر گرفتن مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریا (CDC)، 9 درصد از زنان و دختران بین 12 – 49 سال یه فقر آهن دارن. بعضی از تحقیقات نشون میده که بروز کم خونی بعضی اقوام رو تحت تاثیر قرار میده. به طور کامل 19 درصد از زنان آمریکایی مکزیکی، آمریکایی آفریقایی در مقایسه با 9 تا 12 درصد از زنان سفید غیر اسپانیایی کم خونی دارن.

5. شما در ورزش شدید ممکنه به مکمل آهن نیاز پیدا کنه

با در نظر گرفتن نظر NIH آدمایی که به طور منظم ورزش شدید دارن ممکنه تا 30 درصد آهن، بیشتر از بزرگسالان کمتر فعال نیاز دارا باشن دلیل اون روشن نیس.

6. اگه شما به طور منظم تجربه از دست دادن خون رو دارین نیاز به مکمل آهن پیدا می کنین

آدمایی که تجربه از دست دادن زیادتر از اندازه خون رو دارن بیشتر نیاز به آهن دارن. اهدا کنندگان خون دائمی و آدمایی که خونریزی از دستگاه گوارش به دلیل داروها یا شرایط مانند زخم و سرطان دارن در خطر هستن. اگه شما دائم کمبود آهن دارین اهدای خون به طور منظم پیشنهاد نمی شه.

7. دیالیز نیاز آهن رو زیاد می کنه

خیلی از آدمایی که در دیالیز کلیه هستن باید آهن اضافی دریافت کنن. دلیل اینه که شما یه مقدار کمی از خون رو در طول دیالیز از کفتون میره. رژیمای غذایی در افراد دیالیزی هم بیشتر محدودیت آهن دارن. بعضی از داروها که مردم در دیالیز می تونن استفاده کنن با آهن یا با توانایی بدن واسه جذب اون تداخل دارن.

8. بعضی داروها آهن بدن رو خالی می کنن

بعضی داروها می تونه با توانایی بدن شما واسه جذب آهن تداخل کنن این شامل داروهای بدون نسخه آنتی اسیدها و بعضی از آنتی بیوتیکا، مانند کینولون و تتراسایکلینه. بقیه داروهایی که می تونن آهن رو خالی کنن عبارتند از:
رانتیدین و امپرازول ( واسه زخم، سوزش سر دل و دیگه مشکلات معده )
آنزیم کنترل کننده (ACE) تبدیل کننده آنژیوتانسین ( واسه فشار خون بالا )
colestipol و کلستیرامین ( کلسترول sequestrants اسیدهای صفراوی کم می کنه )

9. افراد دارای ADHD ممکنه از مصرف آهن سود ببرن

تحقیقات نشون داده که کودکان گرفتار به مشکل بیش فعالی یا کمبود توجه (ADHD) ممکنه از مصرف مکمل آهن بهره مند شن. تو یه مطالعه، 89 درصد از کودکانی ADHD کمبود آهن داشتن در مقایسه، تنها 18 درصد از کودکان این مشکل رو نداشند.

10. مکمل آهن به کاهش سرفه های مربوط به مهارکننده ACE کمک می کنه

پزشکان این داروی کنترل کننده های ACE رو در درمان تعدادی از شرایط استفاده می کنن از جمله:
مریضی قلبی
فشار خون بالا
دیابت نوع 2
مریضی ناچیز کلیه
این داروها ممکنه حتی به جلوگیری از مریضی کلیه در کسائی که گرفتار به دیابت نوع 2 هستن کمک کنه.
سرفه خشک و آزار دهنده، آسیب جانبی شایع این داروئه. تحقیقات نشون میده که مکملای آهن به طور زیادی ممکنه فرکانس سرفه در افراد مصرف کننده کنترل کننده های ACE رو کم کنه.
نتیجه: بیشتر مردم خوب به مصرف مکمل آهن، که در کپسول و به صورت داخل وریدی در دسترسه جواب میدن. در حالت ایده آل، شما باید مکمل آهن رو با معده خالی مصرف کنین چون مواد غذایی می تونه اندازه جذب آهن رو در بدن شما کم کنه. مطمئن باشین که دوز پیشنهاد شده زیادتر از اندازه آهن به خصوص واسه کودکان می تونه بسیار سمی باشه. واسه پیدا کردن اینکه چه مدت نیاز به مصرف مکمل آهن دارین با دکتر خود مشورت کنین

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *