10 دلیل شایع زردی پوست | بیماری

: به چه دلیل پوستم زرد شده؟

10 دلیل شایع زردی پوست

زردی پوست حالت ناخوشایندیه که تقریبا هیچکی نمی تونه با اون کنار بیاد و تو یه همچین موقعیتی افراد تلاش می کنن واسه برطرف کردن اون دست به کار شن. زردی علل متفاوتی داره که تشخیص اون از عهده مریض خارجه. این حالت بعضی وقتا خطرناک و بعضی وقتا هم به طور کامل بی خطره.

: 10 دلیل شایع زردی پوست

زردشدن پوست و غشای صلبیه چشم، نشونه بالا بودن بیلی روبین خونه که به اون «زردی» یا «آیکتز» می گن. زردی پوست معمولا در نور طبیعی کرد بهتری داره و روشن تر مشاهده می شه.
اما وقتی مریضی با شکایت زردی پوست مراجعه می کنه، چند سوال باید از اون پرسیده شه؛ زردی پوست از چه وقتی شروع شده؟ با خارش همراه س؟ رنگ مدفوع و ادرار تغییر کرده؟ (در مریضی هپاتیت رنگ مدفوع زرد و رنگ ادرار تیره می شه) خستگی و تب و لرز هست؟ فرد به مریضی گوارشی، ریوی و قلبی مبتلاست؟ در گذشته مریض سابقه دچار شدن به بیماریای بدخیم، کبد، کیسه صفرا، هپاتیت و سنگای صفراوی، سابقه مصرف دارو و الکل و کاهش وزن زیاد طی ماه های گذشته هست؟ و سوالایی مثل این.
با گرفتن اینجور توضیح حالی از مریض این نتیجه بدست میاد که زردی پوست علل مختلفی داره. معمولا مردم تصور می کنن هرکسی که پوست زردی داره، به هپاتیت مبتلاست، در حالی که اینطوری نیس و دلیل زردی باید پیدا شه. در این مطلب به چند دلیل شایع زردی پوست اشاره کردیم. با ما همراه شید.
1. التهاب کیسه صفرا و مجاری صفراوی
التهاب مجاری صفراوی باعث زردی و درد ناحیه شکم، تب و خارش می شه. التهاب کیسه صفرا یا کولیت هم موجب زردی غیر انسدادی در پوست می شه. البته سنگای کیسه صفرا که باعث انسداد مجرای صفرا شن هم علاوه بر درد ممکنه باعث زردی پوست شن.
2. زردی پوست در کودکان
کودکان در اول تولد ممکنه دچار زردی پوست باشن که به وجود اومده به وسیله بالا بودن بیلی روبین خونه و با مراقبتای خاص برطرف می شه. کودکان بزرگ تر هم ممکنه زردی پوست دارا باشن. در این موارد معمولا اگه مشکل خاصی وجود نداشته باشه کم کم و با افزایش سن کودک زردی برطرف خواهدشد.

بیشتر بخونین:
به چه دلیل نوزادان زردی می گیرن؟
زردی نوزاد رو خیلی سریع درمان کنین
دلیل زردی چشم ها چیه؟

3. سیروز کبدی
 سیروز کبدی باعث زردی ناچیز تا متوسط می شه. خارش پوست، بزرگی شکم در اثر آب آوردن، ضعف و خستگی، تورم پاها، تهوع و استفراغ و در مراحل شدید کاهش سطح هوشیاری از علائم این مریضی هستن. سیروز کبدی باید کنترل شه، وگرنه احتمال فوت مریض هست. خیلی از این بیماران از خارش پوست شاکی هستن که با تجویز لوسیونای مخصوص و کرمای ضدخارش میشه خارش پوست رو کم کرد.
4. سرطانای گوارشی
شاید مهم ترین دلیل زردی پوست سرطان کبد و سرطان کیسه صفرا باشه که این بیماریا فقط یه علامت ندارن و علامتای زیاد دیگری هم مشاهده می شه. دردهای شکمی، تب و لرز، کاهش وزن، خارش، بی اشتهایی، دفع مدفوع چرب، ضایعات پوست و… از علائم توأم با زردی هستن.
5. مصرف بعضی داروها و غذاها
اما یکی از مهم ترین علل زردی پوست مصرف بعضی داروهاست. بعضی از داروها مانند قرصای ضدبارداری، استامینوفن، داروهای استروییدی و… باعث زردی پوست می شن. به خاطر همین وقتی مریضی با زردی پوست مراجعه می کنه، یکی از سوالای عادی اطلاع از نوع داروییه که مریض مصرف می کنه. نوع تغذیه هم می تونه در رنگ پوست نقش داشته باشه. مصرف زیاد غذاهای شامل کاروتن که در سبزیجاتی مثل هویج دیده می شه موجب زردی پوست خواهدشد. البته این رنگدونه در پوست هست و تجمع اونم در پوست ژنتیکیه ولی در بعضی از افراد ممکنه زیاد باشه یا با مصرف غذاهای شامل کاروتن بیشتر شه.
بتاکاروتن در هویج، گوجه فرنگی، نخود سبز، کلم و… هست و اتفاقا باعث خوشرنگ شدن پوست می شه، ولی زیاده روی در اون اصلا پیشنهاد نمی شه. توجه کنین این مواد خوراکی در آدمایی که پوست زرد ژنتیکی دارن نباید حذف شه، بلکه فقط باید تعادل رو نگهداشت. کم آبی پوست رو هم باید مورد توجه داشت. البته کم آبی باعث زردی نمی شه، ولی درخشش پوست رو کم می کنه و موجب تیرگی، خشکی و بد رنگی اون می شه و در آدمایی که زردی ژنتیکی دارن کرد بیشتری پیدا خواهدکرد.
6. عمل جراحی
بعضی از افراد هم بعد از عمل جراحی دچار زردی پوست می شن. در جراحیایی که روی کبد انجام می شه بیشتر تماشاگر زردی پوست هستیم.
7. ضربه به پوست
 مورد بعدی خونمردگی بعد از ضربه س که در این مواقع با تغییرات رنگ مواجه هستیم. قسمت آسیب دیده بدن ممکنه قرمز رنگ، کبود مایل به آبی تیره و زرد شه. این نوع از زردی کم کم بهبود خواهدیافت.
8. زردی ژنتیکی و نژادی
 بعضی وقتا زردی پوست زمینه ژنتیکی داره. مثلا فردی که از اول تولد پوست زردی داشته یا پوست تیره که به زردی می زنه. در این افراد پوست بدن و ملتحمه چشم و حتی زیر زبون به زردی می زنه. با آزمایشای کلی و تشخیصی واسه این افراد هیچ علامت و نشونه مریضی ای دیده نمی شه. واسه تغییر رنگ پوست این افراد نمیشه کار خاصی انجام داد. اگه مریض خانوم باشه میشه پیشنهاد کرد از کرمای آرایشی واسه روشن کردن و تغییر رنگ پوست استفاده کنه. بعضی از بیماریای ژنتیکی مانند «ژیلبرت» که بی خطر هستن هم می تونن باعث زردی شن. این افراد هنگام گرسنگی و تشنگی دچار زردی پوست می شن که معمولا گذراست. هم اینکه در بعضی از نژادها مانند نژاد کشورای شرق دور، رنگ پوست افراد بیشتر زرده. این مورد هم ژنتیکیه و قابل تغییر نیس.
9. کم خونی
 بیماران دچار کم خونی هم ممکنه پوست رنگ پریده و مایل به زرد دارا باشن، به خصوص در کم خونیای داسی شکل این حالت شدیدتر دیده می شه. افراد دچار کم خونی نشونه هایی مانند خستگی، ضعف، تعریق، تپش قلب و… دارن. در این مواقع باید واسه نابود کردن زردی پوست کم خونی جبران و مریضی کنترل شه.
10. مشکل قلبی
 در مریضی مشکل قلبی بیماران بیشتر دچار سیانوز (یه جور تنگی نفس) هستن، ولی در این مواقع ممکنه رنگ پوست زرد هم به نظر برسه.
حرف آخر
اگه با زردی پوست و ملتحمه چشم مواجه شدید، حتما واسه پیدا کردن دلیل به دکتر مراجعه کنین. زردی ممکنه دلیل خاصی نداشته یا نشونه یه مریضی جدی باشه. آزمایشای تخصصی خیلی از جمله تستای کبدی، امتحان سطح آنزیمای بدن، سونوگرافی و… هست که میشه دلیل رو خیلی زود یافت کرد. وقتی مریضی هست، واسه نابود کردن زردی حتما باید مریضی درمان یا کنترل شه، ولی در  زردیای ژنتیکی نمیشه کار زیادی واسه فرد انجام داد.


.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *