10 دلیـل خوب بـرای آنـکه حتـما ورزش کنیـم | رژیم غذایی


بارها به شما دوستان درباره فواید ورزش مواردی پیشنهاد شده مثلاً کاهش وزن و یا تناسب اندام در کنار این عوامل … در ادامه ایمیل باهم 10 دلیل مهم دیگه که ضرورت انجام ورزش منظم رو لازم میکنه رو با هم بررسی می کنیم.

1. بهتر شدن وضعیت حافظه
تحقیقات اثبات کرده که با انجام منظم ورزش اندازه اکسیژن و انرژی دریافتی مغز به صورت زیادی زیاد می شه که این در بهتر شدن وضعیت حافظه و هم اینکه بهتر شدن وضعیت یادگیری بسیار موثره البته نباید فراموش شه که انجام یه ورزش سنگین درست قبل از یه فعالیت شدید مغزی مثلاً امتحان می تونه باعث خستگی فیزیکی شه تا اینکه شما رو باهوش تر کنه که این وضعیت در آخرً باعث کاهش بهره وری شما می شه.

2. بهتر شدن وضعیت فیزیولوژی بدن
کارای روزانه به خصوص اون دسته از کارایی که باعث می شن که سیستم استخون بندی بدن از حالت نرمال خارج شه و همین امر موجب آسیب دیدن بدن می شه از این رو تحقیقات جدید نشون میده که با انجام منظم ورزش میشه پسچر بدن و سیستم استخون بندی بدن رو به حالت نرمال برگرداند و با تقویت عضلاتی که این وظیفه رو رو دوش دارن در همین زمینه پا گذاشت.

3. افزایش اعتمادبه نفس
با انجام ورزش بدن آدم به شکل مناسبی در میاد که این موجب ایجاد رضایت داخلی و بعداً افزایش اعتمادبه نفس می شه از طرف دیگه انجام ورزش به خصوص در ورزشگاه ها و سالنای بدن سازی باعث ایجاد یه جور رابطه اجتماعی واسه شخص شده و این حس زنده بودن و از اون مهم تر حس اعتمادبه نفس بیشتر به آدم میده. واسه اطلاعات بیشتر در مورد اعتماد به نفس می تونین به این مطلب فارنت مراجعه کنین:

4. کاهش استرس
هممون در زندگی روزمره همیشه در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات هستیم از این رو دچار استرس داخلی میشیم که یکی از راه های کم کردن اون انحراف ذهن خود به دیگر مسایله که ورزش می تونه این نقش رو واسه ما بازی کنه و با ورزش می تونیم از استرس خود کم کنیم.

5. کمک به خواب راحت تر
تحقیقات نشون میده که انجام ورزش باعث می شه که آدم شبا راحت تر بخوابه و در کل انجام ورزش یکی از درمانای بی خوابی است که الان به وسیله بعضی از پزشکان تجویز می شه البته این رو هم باید روش زوم کرد که انجام ورزش درست قبل از خواب می تونه نتیجه ای عکس دهد و نه فقط باعث بهتر شدن وضعیت خواب نشه بلکه باعث بی خوابی هم شه از این رو بهترین زمان ورزش کردن صبح و یا عصر پیشنهاد می شه.

6. افزایش انرژی و ایستادگی بدن
بر خلاف خیالات خیلی از مردم ورزش می تونه باعث کاهش انرژی در بدن شه ولی واقعیت چیز دیگه ایه و تحقیقات محققان نشون میده که ورزش همیشگی باعث افزایش ایستادگی و در نتیجه افزایش انرژی دریافتی و مصرفی بدن شه که تموم این کارا به تولید اسید لاکتیک در بدن برمیگرده.

7. بهبود توانایی زناشویی
با انجام روزانه ورزش شما می تونین به بهتر شدن جریان خون در بدن خود کمک کنین که این مطلب کلید حل مشکلات جنسی در آدما هستش پس با انجام روزانه ورزش تواناییای جنسی خود رو می تونین بالا ببرین.

8. افزایش ایمنی بدن
تحقیقات گذشته ثابت کرده که آدمایی که ورزش می کنن نصف آدمایی که ورزش نمی کنن دچار سرماخوردگی می شن که این نسبت واسه دیگه بیماریا فرق می کنه ولی در کل ثابت شده که ورزش کردن یکی از بهترین راه های پیشگیری از بیماریه.

9. افزایش طول عمر
بررسیا نشون میدن که آدمایی که منظم ورزش می کنن به صورت میانگین دارای عمر بیشتر و صد البته باکیفیت تر نسبت به آدمایی که ورزش نمی کنن هستن پس اگه خواهان طول عمری دارای کمیت همراه باکیفیت هستین پس همین امروز ورزش کردن رو شروع کنین.

10. ایجاد احساس شادی
با در نظر گرفتن خواصی که ورزش کردن واسه آدم داره میشه گفت که برایند اونا شاید ایجاد احساس شادی و رضایت داخلی از خود باشه که به جرئت میشه گفت جزو بالاترین نعمتای خدا به بشره پس ورزش کردن یکی از ارزون ترین و کارامدترین راه ها واسه خوشحال زیستن و بهتر زیستنه.

قابل توجه ورزشکاران :

واسه داشتن اندامی متناسب این هفت ماده خوراکی رو بعد از ورزش نخورین

روی فرم بودن فقط این نیس که به شکل مرتب تمرینات ورزشی داشته باشین. این فقط نصف نبرده. واسه اینکه خودتون رو متناسب نگه دارین، باید ترکیبی از تمرینات با وزنه و هوازی با رژیم غذایی سالم داشته باشین. ورزش و رژیم غذایی تون باید با هم تناسب داشته باشن، بعضی از مواد غذایی خاصه که باید قبل از تمرین استفاده کنین تا به شما انرژی و تمرکز کافی در طول تمرین رو بده. هم اینکه، بعضی از مواد غذایی خاصه که باید بعد از تمرین روزانه تون از اونا دوری کنین تا اینکه تموم زحماتی که در باشگاه کشیدید از بین نره. در ادامه هفت ماده غذایی گفته شده که نباید بعد از برنامه تمرینی مصرف بکنین:

1. غذاهای فرآوری شده نمک دار
عادیه که بعد از یه برنامه تمرینی هوس ماده غذایی شور بکنین، وقتیکه عرق می کنین نه فقط آب بدنتون از کفتون میره، بلکه بعضی مواد غذایی از جمله (پتاسیم) رو هم از کفتون میره. خوردن یه ماده غذایی سالم بعد از تمرین می تونه پتاسیم بدنتون رو دوباره به صورت طبیعی و سریع تامین کنه، اینکار بدون نیاز به مواد غذایی با کالری بالا بخوبی ممکن است. موز، که به خاطر داشتن پتاسیم بالا شناخته شده، بهترین گزینه ممکنه، اما میوه های خشک شده هم می تونه جانشین مناسبتری نسبت به مواد غذایی شور باشه.

2. وعده های غذایی و نوشیدنیای شیرین
نوشیدن نوشابه یا بقیه نوشیدنیای شیرین بدترین اشتباهیه که بعد از تمرین می تونین بکنین. شکر سوخت و ساز بدنتون رو کم می کنه، و هر چقدر سوخت و ساز بدنتون پایین بیاد لاغر شدن و رسیدن به نتیجه دلخواه براتون سخت تر می شه. خیلی مهمه که قبل از انتخاب مواد غذایی برچسب شون رو بخونین، چون بعضی از مواد غذایی خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنین شکر دارن. علاوه بر وجود شکر در داخل این نوشیدنیا، وجود سودا هم باعث نفخ تون می شه، که دقیقا مخالف هدفیه که بعد از تمرین کردن دنبالش بودین. اگه آب و یا آبمیوهای طبیعی بعد از تمرین در دسترس تون نیس، بهترین گزینه چای سرد تلخه، که شما رو هیدراته نگه می داره و هوس مصرف شکر بعد از باشگاه رو نابود می کنه.

3. غذاهای فست فود
به طور کامل روشنه که، غذاهای فست فودی، تنقلات چرب، و مواد غذایی چرب باید به طور کامل بعد از باشگاه از مصرفشون دوری شه. هدف اصلی شما کاهش کامل اندازه چربیه، و مصرف مثل این غذاها کار رو براتون سخت می کنه; و علاوه بر این سطح کلسترول بدنتون رو بالا می بره و شما رو در برابر حملات قلبی قرار میده. علاوه بر این، غذاهای چرب در تولید گلیکوژن بدنتون مشکل بوجود می آورد (یه ماده حیاتی که تولید می شه و در عضلات و کبد ذخیره می شه)، این غذاهای ناسالم هم اینکه تمرین ورزشی تون رو در باشگاه براتون سخت تر می کنه.

4. سبزیجات خام
در حالیکه میوه ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم غذایی روزانه تون باشن، اما باید بر چگونگی مصرفشون دقت کنین، نباید اونا رو بدون این دست اون دست کردن بعد از برنامه تمرین تون استفاده کنین. سبزیجات خام مواد مغذی، ویتامینا، و مواد معدنی که در طول برنامه ورزشی از دست دادین رو تامین نمی کنن. عوضش، باید بخاطر پیشرفت عضلانی تون بعد از تمرین ورزشی حتما پروتئین کافی استفاده کنین.

5. شکلات شیری
شکلات شیری یه سری امتیازات داره، می تونه حافظه و کارکرد شناختی تون رو بهتر بکنه. بهر حال، هر شکلاتی که می خورید باید قبل از تمرین ورزشی باشه که بتونین در بین تمرین این کالری اضافی رو از بدنتون خارج کنین. خوردن شکلات بعد از تمرین هیچ کمکی به زنده کردن انرژی از دست رفته تون در بین تمرین نمی کنه.

6. شیرینی
هر چند بدنتون بعد از تمرین ورزشی نیاز به مصرف کربوهیدرات با کیفیت داره و شیرینی پر از کربوهیدراته، اما شیرینی اصلا ماده غذایی سالم و مقوی نیس. نون گندم کامل، تست شده و یا میوه های خشک گزینه های بهتری نسبت به شیرینی و یا دونات هستن، حتما از شیرینی بخاطر ضررهایی که داره باید دوری شه.

7. نوشیدنیای انرژی زا
نوشیدنیای انرژی زا فقط واسه بین تمرین طراحی شدن; و باعث می شن سطح انرژی بدنتون زیاد شه، که قبل از برنامه ورزشی به اون نیاز مبرم دارین، نه بعد از اون. این نوشیدنیا مملوء از شکر هستن، که باعث کاهش سطح سوخت و ساز بدنتون می شن و بدنتون رو تحریک می کنن تا چربی تولید کنه. وقتی تمرین تون تموم می شه، نوشیدنیای انرژی زا بجای اینکه به درد بخور واقع شن بدتر به بدنتون آسیب می رسونن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *