10 درمان خانگی درد فک صورت | بیماری

10 درمان خونگی درد فک صورت

مفصل گیجگاهی-فکی (TMJ)، اتصال دهنده فک پایین صورت به استخون سره و باعث می شه استخون فک پایین حرکت کنه. جفت نشدن دندونا روی هم، ساییدن دندونا که به مفصل فشار زیاد وارد می کنه، استرس، آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت مفصلی و بقیه مریضیای خودایمنی باعث درد این مفصل می شن.

 

این مفصل مثل تموم مفاصل از یه سر استخوانی تشکیل شده که داخل چاله مفصلی قرار داره (این چاله مفصلی داخل جمجمه س) و روی اونم یه دیسک غضروفی قرار داره که مانع ساییدگی سر مفصل و چاله مفصلی می شه.

 

بیشتر مشکلات مفصل گیجگاهی فکی وقتی شروع می شه که این دیسک غضروفی در محل درست خود قرار نگیره.

 

سندرم TMJ ، مریضی عضلات و اعصاب ناحیه مفصلیه که به دلیل آسیب مفصل گیجگاهی فکی ایجاد می شه.

 

جفت نشدن دندونا روی هم، ساییدن دندونا ( دندون قروچه) که به مفصل فشار زیاد وارد می کنه، استرس، آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت مفصلی و بقیه مریضیای خودایمنی، جویدن زیاد آدامس و کشیدگی لیگامانای مفصل باعث درد اون می شن.

 

از علائم سندرم TMJ میشه به این موارد اشاره کرد:

– درد شعاعی در ناحیه گردن و عضلات شونِه

– درد در دور و بر گوش که با صحبت کردن، جویدن یا باز کردن دهن شدید شدن می شه

– سفتی عضلات فک

– محدودیت باز کردن دهن یا قفل شدن فک

– شنیدن صدا هنگام باز و بستن فک

– تغییر در راهی که دندونای فک بالا و پایین روی هم جفت می شن.

 

هم اینکه در مواردی، احساس دندون درد، سر درد، گردن درد، درد در ناحیه فوقانی شونِه، گوش درد، مشکلات شنوایی، احساس صدای زنگ در گوش و گیجی از دیگر علائم این سندرم هستن.

 

نکته : اگه موقع باز یا بستن فک، مفصل شما صدای کلیک میده، اما درد یا محدودیت در بازکردن فک وجود نداره، شاید مشکلی در مفصل گیجگاهی فکی وجود نداره.

اگه احساس درد تیزی دارین، تیکه های یخ رو در هوله ای نازک بذارین و حدود ده دقیقه (بیشتر از 20 دقیقه نشه) در ناحیه مفصل فکی بذارین. اگه نیازه هر دو ساعت یه بار این کار رو تکرار کنین

عوامل ایجادکننده مشکلات مفصل فک

مشکلات مفصل گیجگاهی فکی معمولا به این دلایل اتفاق میفته:

 

– خوردگی دیسک یا تغییر محل اون

 

– آرتریت غضروف مفصل

 

– آسیب مفصل به دلیل ضربه های شدید، یا نیروهای با شدت کم اما همیشگی و دائمی که معمولا به دلیل اعمال نیروی زیادتر از اندازه عضلات جونده یا روابط نادرست میان دندونا ایجاد می شه.

 

– عضلات مسوول در حرکات مفصل و جویدن (عضلات جونده) به واسطه فعالیت شدید دچار خستگی و ضعف می شن. دلیل معمولا فشردن شدید دندونا روی هم یا دندون قروچه موقع خواب یا سایش دندونا هنگام بیداریه.

 

روش تشخیص و درمان

دندانپزشک می تونه با اطلاعات پزشکی که به اون می بدین و معاینه دهن، سر، صورت، گردن و فک و یا بعضی وقتا با به کار گیری رادیوگرافیای خاص به شما کمک کنه.

 

در صورت زیاد بودن مشکل، بعضی وقتا از راه های تشخیصی پیشرفته تر مثل سی تی اسکن یا ام آر آی هم استفاده می شه.

 

دلیلای دیگه ایجادکننده درد مثل عفونتای سینوس، عفونتای گوش، شکلای جور واجور سردردها و مشکلات دندانی و لثه ای هم باید بررسی شه.

 

 

اینم بگیم که واسه این مشکل طیفی از درمان هست. پیشنهاد می شه از آسون ترین، کم هزینه ترین و کم خطرترین درمان شروع کنین.

 

درمانای خونگی

1ـ غذاهای نرم بخورین.

 

2ـ از باز کردن زیاد فک دوری کنین، مثل دوری از جویدن آدامس و آواز خوندن با صدای بلند، هنگام خمیازه کشیدن زیر فک خود رو بگیرین تا زیاد باز نشه، سیب، هویج و خوراکیای سفت رو گاز نزنین و اونا رو به تیکه های کوچیک تر تقسیم کنین.

 

3ـ ورزشایی رو انجام بدین که مفصل و عضلات فک رو در حالت آرامش قرار میدن. دندانپزشک متخصص می تونه اونا رو به شما یاد دهد.

 

4ـ انجام نیم ساعت ورزش هوازی، سه تا چهار بار در هفته می تونه استرس رو کم کنه و اندورفین در بدن ترشح کنه که باعث کاهش درد می شه.

 

5ـ روشای کاهش استرس رو یاد بگیرین. حواستون باشه در شرایط استرس، دندونا رو به هم فشار ندین.

 

6ـ به پشت و یا به یه طرف بدن بخوابین. اگه روی شکم بخوابین و یه سمت صورتتون رو روی بالش بذارین، مشکلات فکی شما بدتر می شه.

 

7ـ صاف راه برید، عضلات پشت گردن باید تکیه گاه خوبی داشته باشه.

 

8ـ اگه دراز مدت از تلفن استفاده می کنین، گذاشتن تلفن بین شونِه و عضلات گونه، فشار زیادی بر گردن و مفصل فکی وارد می کنه. پس از هندزفری استفاده کنین.

 

9ـ اگه احساس درد تیزی دارین، تیکه های یخ رو در هوله ای نازک بذارین و حدود ده دقیقه (بیشتر از 20 دقیقه نشه) در ناحیه مفصل فکی بذارین. اگه نیازه هر دو ساعت یه بار این کار رو تکرار کنین.

 

10ـ اگه درد مبهم و مبهمی احساس می کنین، به کار گیری گرما بهتره. با این کار خونرسانی در عضلات مفصل زیاد می شه. هوله ای رو در آب گرم خیس کنین و روی عضلات ناحیه مفصل به مدت 20 دقیقه بذارین.

 

درمانای پزشکی

1ـ دارو درمانی: بعضی وقتا ممکنه بنا به صلاحدید دندانپزشک متخصص، از داروهای ضدالتهاب، شل کننده های عضلانی یا ضد افسردگی ها استفاده کنین.

 

2ـ اثبات با Splint : ممکنه نیاز باشه از گارد دهانی استفاده کنین (به صورت کوتاه مدت و تحت نظر دکتر).

 

3ـ درمانای فیزیوتراپی: به کار گیری لیزر سرد (اولتراسوند)، گرما و سرما درمانی و…

 

تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس واسه سه تا هشت ماه درد رو کم می کنه که یافته های اون هنوز در حال تحقیق و بررسیه.

 

5ـ درمانای گسترده: اگه تغییرات مفصلی غیرقابل برگشت و علائم پایداری در مفصل مشاهده شه، درمانای گسترده تر مانند جراحی مفصل و یا به کار گیری پروتز مفصلی ممکنه نیاز باشه.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

جام جم – دکتر پریسا پیروزمند، رزیدنت تخصصی مریضیای دهن، فک و صورت

سیب سبز – دکتر علیرضا آشوری

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *